Az ELTE Márton Áron Szakkollégium Felvételi Szabályzata

TERVEZET

1. §
Jelentkezés a Szakkollégiumba

(1) A jelentkezés a Szakkollégiumba pályázati úton történik. A pályázati kiírást az Eötvös Loránd Tudományegyetem (Egyetem) hirdeti meg a Márton Áron Szakkollégium (Szakkollégium) szakmai vezetésével mint lebonyolítóval.

(2) A pályázó célja a Márton Áron Szakkollégiumi Programban való részvétel, vagyis a szakkollégiumi tagság és az azzal járó ösztöndíj elnyerése a mindenkori pályázati kiírásban foglalt feltételeknek megfelelően.

(3) A pályázó a pályázat benyújtásával vállalja, hogy a szakkollégiumi tagság elnyerése esetén eleget tesz a pályázati kiírásban foglalt feltételeknek, szakmai munkáját és kutató tevékenységét a Szakkollégium szabályzataival (SzMSz, Tanulmányi Szabályzat) összhangban, a Szakkollégium hírnevéhez méltó módon végzi.

(5) A pályázatot elektronikus úton kell benyújtani a pályázati kiírásban meghatározott módon.

(6) A pályázatnak minden esetben tartalmaznia kell az alábbiakat:

a) kitöltött pályázati adatlap a megadott internetes felületen
b) önéletrajz (hagyományos, leíró jellegű)
c) hallgatói jogviszony igazolása/szakfelvételi engedély
d) felsőbb évesek esetén a lezárt félévek tanulmányi eredményeit tartalmazó hiteles irat
e) motivációs levél
f) szakmai kutatási terv (min. 1, max. 2 oldal)
g) szaktanári ajánlás
h) nyelvvizsgabizonyítvány másolata

(7) A pályázattal kapcsolatos egyéb teendőket a mindenkori pályázati kiírás tartalmazza.

2. §
A szakkollégiumi tagságra jogosultak köre

(1) Jelentkezését a szakkollégiumi tagságra benyújthatja a felsőfokú tanulmányait szülőföldjén vagy Magyarországon bármely tudományterület alap- (BA/BSc) és mesterszakán (MA/MSc) nappali munkarendben folytató magyar nemzetiségű, külhoni hallgató a Kárpát-medence országainak területéről (Szlovákia, Ukrajna, Románia, Szerbia, Horvátország, Szlovénia, Ausztria), várostól, felsőoktatási intézménytől, kartól, évfolyamtól függetlenül.

(2) A szakkollégiumi tagság elnyerésében egyéb ösztöndíj pályázása és/vagy elnyerése nem kizáró ok, de a szakkollégistának ezektől függetlenül kell eleget tennie a szakkollégiumi tanulmányi kötelezettségeinek.

(3) A szakkollégiumi tagság elnyeréséről a felvételi eljárás végén a Szakmai Bizottságok, a Felvételi Bizottság, valamint a Kuratórium javaslata alapján az igazgató dönt.

(4) A szakkollégiumi tagságot elnyerő hallgatók száma nem haladhatja meg a pályázati kiírásban meghatározott keretszámot, de megfelelő szakmai színvonalú jelentkezés híján annál kevesebb lehet.

(5) Kívánatos, hogy a szakkollégiumi tagságot elnyerő hallgatók között egyaránt legyenek a tanulmányaikat Budapesten, Magyarország nem budapesti felsőoktatási intézményeiben (különösen Debrecen, Pécs, Szeged), valamint a határon túl folytató hallgatók.

(6) A szakkollégiumi tagság kizárólag sikeres felvételi vizsga útján szerezhető meg (ez alól kivételt képez a Tanulmányi Szabályzat 2. §, 2. pontban említett eset)

3. §
A felvételi eljárás

(1) A pályázati kiírás feltételeinek megfelelő, és formai szempontból érvényes pályázatokat a Szakkollégium Felvételi és Szakmai Bizottsága előzetes szűrésnek veti alá, véleményezi a pályázat szakmai színvonalát és a kutatási program megvalósíthatóságát, majd ezek alapján javaslatot tesz a szóbeli felvételi vizsgára behívottak személyére.

(2) Az igazgató közzéteszi a szóbeli felvételi vizsgára behívott pályázók névsorát.

(3) A névsorban nem szereplő hallgatók pályázatát a Felvételi Bizottság formai vagy szakmai alapon elutasította.

(4) A szóbeli felvételi vizsga során a hallgató képzési területének megfelelő Szakmai Bizottság(ok) minden behívott pályázóval kötetlen beszélgetést folytat(nak), majd az írásban benyújtott pályázati anyag és a szóbeli felvételi együttes eredménye alapján javaslatot tesz(nek) a szakkollégiumi tagság és az ezzel járó ösztöndíj megítélésére. A tagság odaítéléséről az Igazgató dönt a Felvételi Bizottság javaslatát figyelembe véve.

(5) Kívánatos, hogy az igazgató valamennyi szakkollégiumi tagságra javasolt hallgatóval rövid személyes beszélgetést folytasson a felvételi eljárás során.

(6) A szakkollégista tagságot elnyert hallgatók névsorát a Felvételi Bizottság és a Kuratórium véleményének megkérdezésével a Szakkollégium igazgatója teszi közzé a szóbeli felvételi vizsgától számított legkésőbb ötödik munkanapon.

(7) A felvételi anyagban lévő adatok adatvédelmi szempontból érzékenynek minősülnek, így azok megtekintésével minden fél tudomásul veszi, hogy magára nézve az általános adatvédelmi elveket kötelezőnek tekinti, és az adatokat sem közvetlenül, sem közvetve harmadik személynek nem adja ki. Ez alól egyedüli kivételt a felvett hallgatók e-mail címei jelentenek, amelyeket a tanulmányi előadó rendelkezésére kell bocsátani.

4. §
A Szakmai Bizottságok

(1) A felvételi eljárásban részt vevő legfeljebb kilenc Szakmai Bizottság a Szakkollégiumban működő tudományos és oktatói munkát egyaránt ellátó műhelyeknek megfelelően alakítható az alábbiak szerint:

a) Bölcsészettudományi Szakmai Bizottság
b) Természettudományi Szakmai Bizottság
c) Informatikai Szakmai Bizottság
d) Jogi és Társadalomtudományi Szakmai Bizottság
e) Gazdaságtudományi Szakmai Bizottság
f) Pedagógusképző Szakmai Bizottság
g) Műszaki Szakmai Bizottság
h) Orvos-, Egészség- és Sporttudományi Szakmai Bizottság
i) Művészeti Szakmai Bizottság

(2) Szakmai Bizottságot a felvételi eljárás során a műhely csak abban az esetben állít fel, ha a hatáskörébe sorolt tudományterületen van a szóbeli felvételi vizsgára behívott pályázó.

(3) Az egyes Szakmai Bizottságok elnöke az adott képzési terület (műhely) szakkollégiumi vezetője (műhelyvezető).

(4) A Szakmai Bizottság tagja lehet a Szakmai Bizottság elnöke által meghívott, megfelelő szakirányú végzettséggel rendelkező oktató/kutató, bizottságonként legfeljebb három fő.

(5) A Szakmai Bizottság értékeli a felvételiző hallgatókat, javaslatot tesz a szakkollégiumi tagság elnyerésére.

(6) Kívánatos, hogy a Szakmai Bizottság sorrendet állítson fel a szakkollégiumi tagságra javasolt hallgatók között.

5. §
A Felvételi Bizottság

(1) A Szakkollégium Felvételi Bizottságának tagjai: a Szakkollégium Kurátora, a Szakkollégium szakmai igazgatója, a jelentkező hallgatók felsőoktatási tanulmányainak tudományterületei szerint felállított, legfeljebb kilenc Szakmai Bizottság vezetője, valamint a Márton Áron Kollégium vidéki egységeinek (Debrecen, Pécs, Szeged) vezetői.

(2) A Felvételi Bizottság feladatai:

a) a formai szempontból érvényes pályázatok szakmai véleményezése, szűrése;
b) a Szakmai Bizottságok által felvételre javasolt hallgatók véleményezése.

6. §
A szakkollégiumi tagság ideje

(1) A felvételt nyert hallgatók szakkollégiumi tagsága a pályázati kiírásban meghatározott időszak végéig szól, utána külön értesítés nélkül megszűnik.

(2) A szakkollégiumi tagság meghosszabbításáról a Tanulmányi Szabályzat 7. § 1–4. pontjai rendelkeznek.

7. §
Záró, átmeneti és értelmező rendelkezések

(1) A jelen Felvételi Szabályzatban nem szabályozott kérdésekben a szakkollégiumi SzMSz az irányadó.

(2) Jelen Felvételi Szabályzata szakkollégiumi SzMSz második számú melléklete.

(3) Jelen Felvételi Szabályzat 2017. -től lép hatályba.

(4) Jelen szabályzat elfogadásáról és jóváhagyásáról a szakkollégiumi SzMSz 17. §, 6. pontja rendelkezik.

(5) Jelen szabályzat módosítására a jóváhagyására vonatkozó szabályok az irányadók.